V roce 2012 jsem se rozhodl přestěhovat do Švédska za studiem a to bylo mé nejlepší rozhodnutí v životě, protože od té doby miluju zimu ještě víc! Od té doby jsem ve Skandinávii stihl vyzkoušet spoustu zimních aktivit (prvních 18) a další na seznamu čekají (19-40). Podívejte se na známé i neznámé sportovní aktivity, které můžete zažít nejen ve Skandinávii, ale i u nás v Česku i jinde na světě. V knize u každé kapitoly bych chtěl pospat historii sportu/aktivity, tipy pro čtenáře, jak a kde si mohou danou činnost sami vyzkoušet. Nebude chybět popis vlastního zážitku včetně unikátních fotek.
1. Dálkové bruslení
Začneme s mojí nejoblíbenější zimní aktivitou a sice s dálkovým bruslením. Na speciálních dlouhých bruslích můžete ve Skandinávii zažít neuvěřitelná dobrodružství. Tento sport mě nadchl natolik, že jsem se stal průvodcem a nyní každou zimu provádím turisty z celého světa jak na jezerech, tak na otevřeném moři.
V okolí Stockholmu najdeme stovky jezer různých velikostí a spolu s rozsáhlými oblastmi v Stockholmském souostroví máte ty nejlepší možnosti pro bruslení na ledě. Představte si například výlet na zamrzlém moři uprostřed Stockholmu kolem všech nejvýznamnějších památek. To jsou zážitky na celý život! Více o dálkovém bruslení najdete na mém blogu v angličtině. Koukněte taky na mé video z kurzu „Znalost ledu“, kdy jsme si vyzkoušeli, jaké to je propadnout se do ledové vody.
2. Běžecké lyžování – klasický styl
Přesuneme se asi k nejtradičnější zimní sportovní disciplíně a to k lyžování. Věděli jste, že existuje několik druhů lyžování? Projdeme si je všechny v tomto článku. Začněme s nejznámějším stylem, kterým je klasické běžecké lyžování. V knize chci představit zkušenost s nejstarším a nejdelším závodem Vasaloppet. Tento závod už přilákal více než 1 700 000 účastníků z celého světa. Závod má 90 km a slibuje neuvěřitelnou atmosféru nejen pro závodníky, ale také pro diváky.
3. Běžecké lyžování – styl bruslení
V poslední době je populárnější a populárnější technika bruslení na běžkách. Tato technika vznikla na začátku 20. století a po úspěchu Billa Kocha na mistrovství světa v běžeckém lyžování v roce 1982 se široce rozšířila v 80. letech. Abych mohl porovnat rozdíly mezi oběma běžkařskými styly, zaběhl jsem Vasaloppet oběma technikami. Která si myslíte, že je lepší na tak dlouhý závod?
4. Sjezdové lyžování
Nevynechám samozřejmě ani nejpopulárnější zimní sport. V této kapitole chci porovnat lyžování a podmínky nejen v Česku, Alpách a Skandinávii, ale také v méně typických oblastech jako Andorra nebo Balkán. Kde myslíte, že je lyžování nejlepší?
5. Sněžnice
Pojďme si na chvíli odpočinout od lyžování a podíváme se na turistiku na sněžnicích. Na sněžnicích mám nejradši pocit křupajícího sněhu pod mýma nohama. V zimě používáme sněžnice, když se chceme podívat do míst, kde je velké množstvím sněhu. Mým osobním oblíbeným místem pro sněžnice je národní park Skuleskogen, kde čeká přes metr sněhu každou zimu. V tomto národním parku můžete každý den pěšky ujít 10-20 km a přenocovat v místních chatách a to dokonce zadarmo!
6. Sledování polární záře
Jako bonus na sněžnicových túrách můžete spatřit polární záři. Sám jsem fascinován polární září natolik, že se za ní vydávám každou zimu několikrát. Vytvořil jsem také průvodce se spoustou tipů, kdy a kam se za ní vydat. Více na mém anglickém blogu zde.
7. Rybaření na zamrzlém jezeře
Další zajímavou aktivitou je rybaření na zamrzlých jezerech a mořích. Díru v ledu vytvoříte obří vrtačkou a pak už stačí mít jen trochu trpělivosti a ryby připlavou. V celé Skandinávii se dokonce pořádají soutěže v tom, kdo chytne nejvíce ryb za jeden den.
8. Saunování
Je vám chladno z povídání o zimních sportech? Mám pro vás něco na zahřátí. V zimě nesmí chybět sauna se skokem do zamrzlé vody. Sauna přináší nejen spoustu zábavy, ale je také zdravá pro vaše tělo. Za saunováním se vydávám kam jinam než do Finska.
9. Windsurfing na ledu
Vraťme se zpátky na led. Jedním z nejzajímavějších zimních sportů, které jsem kdy vyzkoušel, je windsurfing na ledu. Pokud totiž dostatečně fouká, můžete díky velmi nízkému odporu ledu dosáhnout rychlosti vyšší než 150 km/h.
10. Snowkiting
Vítr lze využít i pro snow- nebo icekiting. Pořiďte si kite a užijte si s ním buď na lyžích na horách nebo na bruslích na jezeře. Obojí je super zážitek! Koukněte na video.
11. Lední hokej
Oproti létu neexistuje mnoho zimních týmových sportů, ale jeden z nich je pro Čechy ten nejdůležitější. Co by to bylo za zimu bez hokeje? V této kapitole ukážu vlastní zkušenosti s hokejem na severu Švédska.
12. Bandy
Lední hokej zná snad každý, slyšeli jste ale o sportu bandy? Zjednodušeně řečeno je to lední hokej na zamrzlém fotbalovém hřišti, kde hraje 11 hráčů na každé straně. Je považován za nejrychlejší ze všech týmových sportů a na světě. Abyste si dokázali představit rozdíl mezi hokejem a bandy, koukněte na nejlepší góly švédské hokejové ligy.
13. Curling
Další zimní týmový sport vyžaduje velkou přesnost. Sestavit tým a vyzkoušet si curling může člověk nejen ve Skandinávii, ale i v Praze.
14. Biatlon
V současné době se těší velké oblibě biatlon. Díky střelbě jsou závody nepředvídatelné, a tak jsou závody pro oko diváka velmi napínavé! Jaké to je vyzkoušet si biatlon na vlastní pěst? Měl jsem tu čest se s biatlonem poprat ve švédském Östersundu a byl to velký a zároveň náročný zážitek. Od té doby už nikdy nenadávám na závodníky, co míjejí terče. Není to nic jednoduchého!
15. Stanování v zimě
Máte rádi cestování se stanem? Zkuste to i v zimě. V zimě je v přírodě mnohem méně turistů, takže si přírodu můžete užít o samotě. Stačí se pořádně vybavit. Ostatně to říká i skandinávské rčení: Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Navíc v zimě vás nebudou otravovat komáři 🙂
16. Ice Hotel
Nechcete mrznout venku? Můžete vyzkoušet speciální ubytování také uvnitř. Navštivte slavný Ice Hotel na severu Švédska, kde strávíte noc v ledovém ráji. Hotel je každý rok unikátní s dekoracemi od umělců z celého světa!
Když už tam budete, nezapomeňte si dát panáka ve sklenici z ledu a pokud tam budete se svou snoubenkou, proč se tam také nevzít? Ledový hotel nabízí také malou kapli, kde se oddávají páry z celého světa.
17. Skialpinismus
Pomalu, ale jistě skialpinismus překonává popularitu klasického sjezdového lyžování a já to naprosto chápu. Můžete si užít přírodu bez lidí a k tomu nezapomenutelné výhledy z vrcholků hor.
18. Běžky ve volné přírodě
Vraťme se k běžkám. Ve Skandinávii se často používají speciální běžky do volné přírody, které jsou tlustší oproti klasickým běžkám a jsou tak uzpůsobené pro volný ternén. Díky nim se pak můžete vydat do hor na několikadenní túry, kde můžete přespat na horských chatách a nebo si s sebou můžete vzít saně a na nich táhnout vybavení pro přespání v divočině.
19. Skoky na lyžích
Jednu ze zimních aktivit, kterou jsem si ještě nevyzkoušel a zatím jen pozoroval, jsou skoky na lyžích. Když to ale zvládl Eddie, the Eagle, proč bych nemohl i já? 🙂
20. Heliskiing
Heliskiing je disciplína sjezdového lyžování, kdy vás vrtulník vynese na méně přístupná místa a vy si můžete užít lyžování v perfektním prašanu. Není to úplně ekologický zážitek, ale jednou za život to vyzkoušet musím!
21. Ice cross
Už jste slyšeli o Ice crossu? Dnes je tento sport populární hlavně díky Red Bul závodům. Podívejte se na sestřih jednoho z nich.
22. Psí spřežení
Jednou z nejoblíbenějších aktivit severu Evropy je jízda se psím spřežením. Musím se přiznat, že se psů trochu bojím, takže jsem to ještě nezkoušel. Strachu se ale musí naproti! Kromě vlastního zážitku taky musím jednou vidět tento speciální závod v Norsku.
23. Lezení na ledopádech
Pokud rádi lezete po skalách, určitě byste měli vyzkoušet i lezení po zmrzlých dodopádech. Koukněte na video z Norska.
24. Plavání v ledové vodě
O saunování jsme již mluvili, ale věděli jste, že v dnešní době je velmi populární plavat v ledové vodě bez sauny? Po celém světě se v tomto sportu dokonce závodí. I to musím vyzkoušet.
25. Zimní kajak
V zimě vodu v tekutém stavu k aktivitám moc sportovci nevyužívají. Výjimkou ale je zimní kajak. Kajakování u ledovců je například neuvěřitelný zážitek.
26. Fat biking
Cyklistika a sníh často nejdou dohromady. Slyšeli jste ale o fat bikingu? Tyto kola mají mnohem silnější pneumatiky, takže je lze používat i na sněhu. Tyto kola jsme s přítelkyní zatím vyzkoušeli jen v písku na pláži. Příště na speciální sněžné cyklistické trasy do Finska!
27. Rally na ledě
Zůstaňme na zasněžených cestách. Máte rádi auta? Pak mám pro vás zimní rally. Severozápadně od Stockholmu se nachází speciální jezero, kde se pořádají závody v jízdě na ledě. Navštivte Dalarnu a otestujte si své řidičské schopnosti na ledě!
28. Yukigassen
Yukigassen vás vrátí do dětských let, kdy jste s kamarády pořádali koulovačky před školou. Je to vlastně oficiální soutěž v koulování. Jak můžete odvodit z názvu, yukigassen pochází z Japonska, ale tato koulovačka se díky popularitě rozšířila do všech zemí, kde je v zimě dostatek sněhu. Takto vypadal yukigassen v mém studentském městě Umeå.
29. Saně
Zůstaňme v dětství a pojďme se podívat na nejoblíbenější zimní dětský dopravní prostředek. Sáňkování je stále populární i v dnešní době a dokonce jse často uzpůsobeno i pro dospělé. V Evropě najdeme několik speciálních sáňkařských, kde si užije každý.
30. Zimní Safari
V zimě je úžasné pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Viděl jsem už losy i soby ve švédských horách. Co takhle ale sledování ledních medvědů na Špicberkách?
31. Boby
A co říkáte na to pustit se z kopce i na opravdových bobech v ledovém korytu?
32. Skijoring
Máte domácí mazlíčky a rádi byste s nimi trénovali? Pak je pro vás skijouring to nejlepší! Skijoring je v podstatě jakýkoli sport, kde člověka na lyžích táhne kůň, pes (nebo psi), jiné zvíře nebo motorové vozidlo (například sněžný skútr nebo auto). Ve Švédsku najdete mnoho takových běžkařských tratí, kde jsou tito pomocníci povoleni. Níže se můžete podívat na jeden závod ve skijouringu v Americe.
33. Sobí spřežení
Pokud vlastníte typického laponského mazlíčka – soba, můžete se zúčastnit také sobích závodů. Zavítejte na nádhernou událost ve Finsku, kdy se lidé z celého světa scházejí, aby obdivovali sámské tradice.
34. Jízda na sněžném skútru
Abych byl upřímný, nejsem velkým příznivcem jízdy na sněřném skútru. Dávám přednost pohybu v čisté zimní přírodě pomocí vlastních sil. Nicméně chápu, že jízda na sněhu je ve Skandinávii populární. Stroje jsou velmi rychlé a ve srovnání s lyžemi nebo bruslemi prozkoumáte přírodu za mnohem kratší dobu.
35. Snowboarding
Málem bych zapomněl na snowboarding. Často můžeme pozorovat mezi lyžováním a snowboardingem velkou rivalitu. Tak, že bych na něj zapomněl naschvál? 😉 Každopádně Evropa nabízí perfektní podmínky nejen pro sjezdové lyžování, ale i pro snowboarding. Pokud jste lyžař jako já, proč nezkusit i snowboard? Víte dobře, co dákazala naše hvězda Ester Ledecká. Jsem hrdý na to, že jsem Čech 🙂
36. Lov nejnižších teplot
Ve Švédsku jsem vystudoval meteorologii a fascinují mě extrémy v počasí. Zároveň jsem se dozvěděl, že je populární „lovit“ nejnižší teploty. Velmi nízké teploty jsou velmi zajímavé, protože můžete vyzkoušet nádherné věci jako na videu níže. U nás v Česku lovci nejnižších teplot hledají zejména na Šumavě. Víte, jaká a kde byla nejnižší naměřená teplota v Evropě?
37. Zimní koloběžka
Česko patří ke světovým velmocím, co se týče koloběžek. Zimní „koloběžky“ jsem ale u nás nikdy neviděl. Ty jsou populární zejména na severu Evropy a používají se i na klasické cesty za nákupy. Níže najdete video od jednoho z výrobců.
38. Přespání v iglů
Jaké to asi je přespat v iglů? Navzdory ledové nebo sněhové kontrukci by mělo být uvnitř „relativně“ teplo. Je čas vyzkoušet si, jaké to je být na den eskymákem.
39. Zimní surfování
Surfování je velmi oblíbené v létě. Při cestování za polárním kruhem jsem ale zjistil, že je populární také v zimě na nádherném souostroví Lofoty. Posuďte podle videa níže, není to nádhera?
40. Ledovcové jeskyně
Na závěr mám možná to nejkrásnější – ledovcové jeskyně, které najdeme na Islandu. Koukněte, co dokáže příroda vytvořit. Rychle je prozkoumejme, než ledovce roztají.